Pn. - Pt.: 07:30 - 15:30 / Sob.: 08:00 - 13:00
601-422-446

info@element-pd.pl

Ty też masz wpływ na zmiany klimatu

Każdego dnia oszczędzaj energię cieplną i elektryczną.
Możesz mieć nie tylko niższe rachunki ale i pomóc środowisku.

Blachodachówka to obecnie jeden z najczęściej wybieranych przez inwestorów rodzajów pokryć dachowych. Są nie tylko wytrzymałe i stosunkowo łatwe do ułożenia, ale także efektownie się prezentują. Jednak pojęcie blachodachówki jest dość obszerne, i obejmuje zarówno blachy sprzedawane przez producentów w arkuszach, jak i panelach. Czym różnią się od siebie te produkty? W jakim celu stosuje się ich podział? I od czego zależy, którą z propozycji wybrać na pokrycie dachowe?

Charakterystyka blachodachówki modułowej i w arkuszach

Zacznijmy opis obydwu produktów od podstaw - czyli rodzaju materiałów, z jakich się je wytwarza. Rdzeń blachodachówki stanowi blacha stalowa, która zarówno na wierzchniej, jak i spodniej stronie zabezpieczana jest warstwami powłok zabezpieczających. Natomiast dekoracyjna powłoka z poliestru lub innego tworzywa naniesiona zostaje tylko na wierzchnią stronę materiału. Pod tym względem blachodachówki w arkuszach i panelach nie różnią się od siebie. Podobnie jest z rodzajem wykończenia - powierzchnia blachy może być gładka lub fakturowana, półmatowa lub matowa. Obydwa produkty po ułożeniu doskonale imitują tradycyjną dachówkę. Czym więc się różnią? Blachodachówka w arkuszach jest docinana na wymiar zamówiony przez klienta. Arkusze mogą mieć długość nawet kilku metrów, ale jeśli chodzi o szerokość to zwykle wynosi ona od 1 do 1,2 m. Panele natomiast mają regularne wymiary: długość 1 - 4 metrów i szerokości około 35 cm.

Właściwości blachodachówek modułowych i w arkuszach

Postać, w jakiej kupujemy blachodachówkę, ma wpływ nie tylko na sposób jej układania na poszyciu, ale także na koszty wykonania prac i właściwości gotowego dachu.

Blachodachówka doskonale pasuje do aranżacji nowych budynków o ciekawej i rozbudowanej konstrukcji połaci dachowych oraz renowacji istniejących o zdecydowanie prostszej budowie. Dach z blachodachówki jest przede wszystkim lekkim i tańszym rozwiązaniem w przeciwieństwie do tradycyjnej ceramicznej dachówki, dlatego decydując się na konkretny model w postaci arkuszy lub modułów należy rozważyć kilka ważnych kwestii.

Długie na kilka metrów arkusze blachy są bardzo łatwe do ułożenia, pod warunkiem jednak, że dach nie ma wielu załamań. W przeciwnym przypadku zachodzi konieczność docinania blachy na placu budowy, a to oznacza straty w materiałach i dłuższy czas robót. Natomiast na prostych dachach dwuspadowych, pozbawionych licznych wykuszy, prace postępują szybko i są relatywnie niedrogie.

Blachodachówka w panelach lepiej nadaje się na dachy o bardziej skomplikowanym kształcie i dużej ilości załamań. Dzięki niewielkim wymiarom paneli dopasowanie ich do kształtu i wymiarów powierzchni jest proste i wymaga zwykle niewielu poprawek. Nie oznacza to oczywiście, że nie można się zdecydować na nią również w przypadku prostego dachu dwuspadowego. Dla osób szukających nowoczesnego designu, prostoty i produktu, który wpiszę się w założenia współczesnej architektury, Blachotrapez przygotował ofertę jednomodułowej, płaskiej blachodachówki w panelach o nazwie Tysenia.

Niewielkie wymiary blachodachówki w panelach decydują także o tym, że jest ona niekłopotliwa w transporcie - poszczególne panele można układać jedne na drugich, na płasko. Niestety w przypadku blachy w arkuszach transport jest nieco bardziej uciążliwy i wymaga większej ostrożności - duże arkusze łatwo się uginają, a ich przenoszenie z miejsca na miejsce wymaga obecności kilku osób.

Do największych zalet paneli dachowych należy zaliczyć większą, w porównaniu do blach w arkuszach, odporność na naprężenia występujące w połaci dachu.

Które z rozwiązań należy więc wybrać?

Na to pytanie nie da się niestety udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z rodzajów blachodachówek został stworzony do dachów o innej konstrukcji:

Rodzaj wybranej blachodachówki na dach zależy więc od indywidualnych potrzeb każdego z klientów oraz rodzaju i powierzchni dachu pokrywającego jego dom

Masz pytanie?
Zadzwoń lub napisz

NASI KONSULTANCI POZOSTAJĄ DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań dachowych,

Zajrzyj na stronę: ŚLĄSKICH CENTRÓW HURTOWYCH

i dowiedz się jak wykończyć swój wymarzony dom.